Beremo skupaj

Beremo skupaj

V septembru in oktobru poteka v Sloveniji akcija Nacionalni mesec skupnega branja (NMSB). Osnovni namen tega projekta je širjenje zavesti o pomenu branja, bralne pismenosti in bralne kulture, predvsem pa o pomenu skupnega branja.

 

Pri skupnem branju gre za glasno branje v skupini ali v razredu, pri katerem ni aktiven samo učitelj, ampak glasno berejo tudi učenci, ki nato skupaj z učiteljem v poučnem pogovoru oblikujejo pomen besedila. Gre torej za modelirano branje, s katerim učitelj spodbudi razmišljanje, sklepanje, utemeljevanje, predvidevanje. Tako branje  je zabavnejše, saj omogoča čustveno doživeto interpretacijo, razvoj empatije, ohranja jezik, prevetri možgane in nas spravi v dobro voljo. Glasno branje nam tudi omogoča razviti avtomatizirano tehniko branja, s katero ob ustreznem bralnem razumevanju razvijemo bralno pismenost do stopnje funkcionalne pismenosti. Ta je pogoj za oblikovanje kulturnega modela, ob katerem se bomo razvili v družbeno odgovorna bitja, ki se bodo rada vračala v svet knjige. Navsezadnje zasejano seme prej ali slej zagotovo vzklije in ni je lepše žetve, kakor je branje.

 

Zato berite.
Berite sami.
Berite v dvoje.
Berite v skupini, berite v razredu,
berite tiho, berite glasno,
vstopajte v druge svetove in poletite na krilih domišljije...
in kot pravi Miha Kovač: »Naj bo branje tisti del sveta, kjer nam je fajn!«

 

 

Tudi naša šola se vključuje v akcijo NMSB, zato bomo v prihodnjem tednu na začetku 4. ure po šolskem radiju prebirali različna krajša besedila iz sveta poljudne znanosti...

 

Vabljeni k poslušanju!

Knjižničarki