EKO DAN 2024

EKO DAN 2024

Priprave na EKO DAN 2024

EKO DAN, 22. 4. 2024

1. letniki so svoj ustvarjalni duh izrazili na delavnicah, ki so jih pripravili dijaki 2. letnika predšolske vzgoje. Imeli so več različnih nalog: pisanje pesmi, izdelovanje plakata in risanje stripa na temo zavržene hrane. Kasneje so pričeli z izdelovanjem makete iz vejic, ki so jih nabrali v bližnjem grmovju. Maketa bo na ogled v šolski avli.

2.  letniki so se na eko dnevu udeležili delavnice Pot vode, kjer so filtrirali, merili  pH vrednost ter temperaturo in onesnaženost vode. Delavnica se jim je zdela zabavna ter zanimiva.

Zanimivo jim je bilo, da kavni filter slabo filtrira vodo.

Ogledali so si film o pomanjkanju vode in posledicah onesnaževanja ter njene odvečne porabe. S pomočjo profesorja so izračunali svojo vsakodnevno porabo vode in vode v industriji.

3. letniki predšolske vzgoje so spoznavali današnje probleme hitre mode in cenovno vrednost materialov. Pogovarjali so se o izkoriščanju delovne sile. Pozornost pa so namenili tudi otrokom, ki so zaposleni v tekstilni industriji. Dijaki so od doma prinesli stare majice in iz njih izdelali lutke za UNICEF.

Ekonomisti 3. letnika so bili na strokovni ekskurziji. Začeli so z obiskom Ekomuzeja hmeljarstva in pivovarstva Slovenije, kjer so spoznali prehrano, oblačila, običaje ter orodja za pridelavo in obdelavo hmelja. Ogledali so si hotel Olimje in Jelenov greben, kjer so imeli voden ogled izdelave njihovih prehrambnih izdelkov. Obiskali so še podjetje Afrodita, kjer so jim zaupali skrivnost lepe in negovane kože.

4. letniki ekonomskega tehnika so se udeležili predavanja za mlade voznike, kjer so izvedeli o kaznovanju za storjene prometne prekrške.

Izvedli so simulacijo prometne nesreče, v kateri sta bila udeleženca kolesar in voznik avtomobila. Kolesar je bil huje poškodovan, zato so mu nudili prvo pomoč in ga odpeljali v bolnišnico. Na kraj nesreče so prišli tudi gasilci, ki so pokazali, kako se reši voznika ukleščenega v avtu.

4. letniki predšolske vzgoje so se odpravili v Arboretum. Na vodenem ogledu so spoznali drevo ginko, pomembnost propadajočih štorov in temperaturo lubja dreves. Tam so obiskali dve delavnici gibanja v naravi. S pomočjo Actionbounda so ugotovili, da je tisa izjemno strupeno drevo, da je racman lepše obarvan kot raca mlakarica, krapi se skrivajo v blatu in da je dolžina cevi pomembna za višino tona.

 

Dijaki tretjih letnikov Ekonomske šole so se podali na EKO ekskurzijo. Ogledali so si Eko muzej hmelja v Žalcu, Jelenov greben, Terme Olimia in proizvodnjo kozmetike Afrodita.


Na poti k trajnostnemu jutri se je zbrala skupina srčnih posameznikov, ki so s svojo predanostjo, znanjem in energijo ustvarili neprecenljiv doprinos k projektu EKO DAN. V ospredju je bila ekipa EKO koordinatorjev pod vodstvom Viktorije Pirš, ki so premišljeno usmerjali potek projekta: Majda Zabrič, Renata Capuder Mermal, Rafka Kožlakar in Pavel Škoberne.

Ob njihovi strani so stali neustrašni podporniki, ki so vsak s svojim prispevkom utrdili temelje trajnostne vizije: Gabrijela Gregorič, Gabi Dernulovec, Marko Strehar, Vesna Rakef, Andrej Schlegel, Mateja Ilibašić, Alenka Lukan, Katarina Rudolf, Daša Kepic, Irja Mrak, Mojca Krevs, Matej Juhart, Andreja Sabati Šuster, Uroš Tomše, Maja Šturm, Nataša Pavlovič Cvrtila ter nenadomestljiva tehnična služba z Damjanom Mlakarjem in Romanom Gregorinom.

Ne smemo pozabiti na številne tihe junake, škratke pomagačke, katerih drobni koraki so pletli mrežo podpore in solidarnosti. Brez njihovega prispevka ne bi bilo mogoče doseči zastavljenega cilja. Vsak posameznik je bil pomemben člen v verigi sprememb, ki so ponesle duh trajnosti v naše vsakdanje življenje.

Poleg notranjega jedra sodelavcev je bil projekt EKO DAN obogaten tudi z dragocenimi prispevki zunanje skupnosti. Člani Gasilskega društva Kamnik so s svojim strokovnim znanjem in izkušnjami dodali pomemben pečat trajnostnemu prizadevanju. Poleg tega je bila ključna tudi vloga policistke Alenke, ki je s svojo predanostjo k varnosti in redu poskrbela, da je bil dogodek izveden brezhibno in varno. Ne smemo pozabiti tudi na neprecenljiv prispevek ekipe kamniških reševalcev, ki so vedno pripravljeni pomagati v primeru kakršnihkoli nepredvidenih situacij. Skupaj smo ustvarili trdno povezan ekosistem sodelovanja in podpore, ki bo služil kot vzor za prihodnje podobne projekte.

Posebna hvala tudi vzgojiteljicam kamniških vrtcev, ki so pripeljale najmlajše udeležence Maistrovega teka, da so s svojim prešernim živžavom in hitrimi nogicami popestrili dogajanje ter z oblikovanjem in uporabo reciklirane majice sprejeli droben eko namig.

Hvala vsem, ki ste sodelovali pri projektu EKO DAN. Vaša predanost in angažma sta bila ključna za dosego uspeha. Skupaj smo dokazali, da vsak prispevek, ne glede na svojo velikost, šteje in da je skupna vizija močnejša od posameznih naporov. Naj naša pot trajnostnega razvoja nikoli ne izgubi sijaja, ki smo ga ustvarili skupaj.


MAISTROV TEK

Na Eko dan smo izvedli tudi tradicionalni MAISTROV TEK ZA DOBER NAMEN. V čast našemu velikemu rojaku smo v kontekstu Maistrovega leta tek še razširili in k sodelovanju povabili otroke iz kamniških vrtcev ter učence in dijake iz CIRIUS-a. S tem poskušamo ozaveščati pomen skrbi za okolje ter zaznavanja najrazličnejše problematike in aktivnega odziva na najrazličnejše načine. Menimo, da tudi to spada med vrednote aktivnega državljana, vrednote, ki jih je živel in podbiral veliki rojak Rudolf Maister.

Skupno število udeležencev današnjega teka je bilo okroglih 100, od tega 30 otrok iz vrtcev, 4 dijaki in 1 učenec iz CIRIUS-a ter 63 dijakov in 2 profesorja iz GSŠRM. Vsak teče, kolikor zmore, na koncu seštejemo vse pretečene kilometre in objavimo, koliko smo pretekli za posamezen namen. Letos so mali in veliki atleti skupaj pretekli 276 km.

Svoj namen tekači izrazijo tako, da si na staro, dotrajano majico napišejo štartno številko in namen, za katerega tečejo. Tako so današnji udeleženci Maistrovega teka  pretekli 66 km za PITNO VODO ZA VSE, 40 km ZA MOŽNOST ŠOLANJA, 18 km za HRANO ZA VSE, 130 km ZA ČISTO OKOLJE in 22 km ZA LEPŠI JUTRI. Majice so dijaki pripravljali že prejšnji teden, otroci iz vrtcev pa so tekli v parih z našimi dijaki programa predšolska vzgoja. Z njimi so si majice izdelali že v začetku aprila na šolskem igrišču.

Zmagovalci MAISTROVEGA TEKA ZA DOBER NAMEN so vsi udeleženci, pohvalimo pa lahko rekorderja, to je štartna številka 96, ki je v pičlih 45 minutah pretekel 12 km.


EKO DAN - priprave

EKO DAN - delavnice v šoli

EKO DAN - delavnice v Arboretumu Volčji potok

EKO DAN - EKO ekskurzija

EKO DAN - delavnica na temo voda

EKO DAN - Maistrov tek za dober namen

EKO DAN - reševalna akcija

EKO DAN - ekipa

EKO objemček