»Prjatli me kličejo Gojc«

Eden najbolj nadarjenih in raznolikih slovenskih igralcev, režiserjev in glasbenikov, Gojmir Lešnjak, je 5.12.2018 obiskal našo šolo.
V sklopu projektnih nalog ekonomskih tehnikov 4. letnika je predstavil svoj poklic, življenje ter uspehe. Odprto se je smejal svojim 'napakam' zaradi disleksije ter nam na duhovit način predstavil vse svoje vloge.
Rodil se je v Ljubljani, vendar sam sebe ne poimenuje Ljubljančan. »Drgač se počutm kot kmet, meščan je treba znat bit',« se je zasmejal. Odrasel je v hiši z velikim vrtom, obkrožen z živalmi ter naravo. V osnovni šoli mu je bilo zaradi disleksije težko, saj v tistem času le-ta še ni bila raziskana ali razumljena. Na očetovo željo je svoje izobraževanje nadaljeval na srednji lesarski šoli. Takratni profesor ga je navdihnil za študij slovenistike. Sam je sicer želel dobiti izobrazbo v pokrajinski arhitekturi, vendar so ga odbila predavanja iz kemije, zato se je kasneje raje odločil za dodatni študij igralstva. Doma v tem ni imel velike podpore. »Ja od česa boš pa živel,« se mu je smejal oče.
Začetek njegove kariere je predstavljala oddaja Strip, potem pa so se začele kopičiti pomembne vloge v filmu in gledališču. Zasledimo ga lahko v Carmen, Babica gre na jug, Naša mala klinika in Trst je naš!. Besedil za svoje vloge se ni naučil na tradicionalen način. Nevtralno si je posnel celoten scenarij in si ga predvajal v med vožnjo v avtu. Med bralnimi vajami mu pomagajo soigralci, ki mu prišepetavajo težje besede.
Pravi, da nima igralskega vzornika, navdušuje pa ga John Walker, večinoma zaradi okrevanja po odvisnosti z drogami.
V svoji dolgi karieri je Gojmir Lešnjak kandidiral tudi za župana Komna, župansko mesto pa se mu je izmuznilo zgolj za 36 glasov. Tedaj ga je podprl Marjan Šarec, letos pa je Gojc prav njemu vrnil uslugo. Pravi, da je to naredil, ker je ljudem želel pokazati, da besede ne naredijo razlike, to store le dejanja.
Sedaj se Lešnjak spopada z izzivom režiranja, v kar ga je izzval njegov prijatelj.
Gojc nam je vse svoje prigode prikazal na zanimiv, drugačen način, uporabil je svoje sposobnosti igralstva in nas spravljal v smeh. Predstavitev je zaključil z interpretacijo Cvetota, njegove vloge v Naši mali kliniki, in nas zapustil s toplim spominom naših mlajših let.
Gaber Cencelj in Nina Šmidovnik, GSŠRM PRESS