Razpis mladi eko novinar

Razpis mladi eko novinar
Mladi  novinarji, bi želeli imeti svoj članek objavljen v časniku DELO?

Projekt Ekošola in časnik Delo tokrat sodelujeta v programu Mladi poročevalci za okolje. Izhodišče: okoljske teme.

Pisali boste novinarske članke, fotografirali, snemali kratke videoposnetke.

Vsak mesec bodo v časniku DELO in na spletni strani delo.si objavili najboljše prispevke.

MLADI POROČEVALCI za okolje v šolskem letu 2016/2017

Mladi poročevalci za okolje je mednarodni program, v katerem sodeluje več kot 70.000 dijakov in študentov ter 7500 učiteljev in mentorjev iz 28 držav. Namenjen je prepoznavanju, analiziranju, razumevanju in povezovanju vzrokov, učinkov in posledic različnih okoljskih aktivnosti in procesov v lokalnem okolju, ki jih je posredno mogoče povezati tudi z globalnimi izzivi.

V šolskem letu 2016/2017 spodbujamo mlade, da postanejo poročevalci o okolju in za okolje, da opazujejo in raziskujejo svoj prostor, da prepoznavajo težave in izzive, ugotavljajo njihove vzroke in učinke, poiščejo dodatne informacije in pojasnila pri strokovnjakih. Iščete lahko primere, projekte in posameznike, ki s svojim delovanjem prispevajo k izboljšanju stanja v okolju ali pa - nasprotno - opozarjajo na aktivnosti, ki povzročajo negativne učinke.

 

KDO LAHKO SODELUJE?

V natečaju lahko sodelujejo učenci in dijaki osnovnih in srednjih šol ter šolskih zavodov in tudi študenti, se pravi vsi, ki so vpeti v izobraževalni proces in stari od 11 do 21 let. V natečaju lahko prispevek pripravi tudi več avtorjev.

RAZPISANE TEME ALI O ČEM POROČATI

Mladi lahko spremljate različne okoljske vsebine in aktivnosti, ki se nanašajo na različna področja in teme. Izbor letošnjih tem:

* september-oktober: ODPADKI (ravnanje z odpadki, krožno gospodarstvo)

* november-december: VODA (energija in voda, poraba vode)

* januar-februar: HRANA (odgovorno s hrano, hrana in potrošništvo, zavržena hrana)

* marec-april: BIOTSKA RAZNOVRSTNOST (invazivne rastline)

* maj: ZDRAV ŽIVLJENJSKI SLOG (gibanje, pozitivno razmišljanje)

KAKO PRIPRAVITI PRISPEVKE

Vsebine, ugotovitve, informacije in izjave lahko predstavite v obliki člankov. Ko se odločite napisati prispevek, pišite o temi, ki vam je blizu. Pri pisanju je pomembno, da pišete osebno, o izkušnji, kaj se vam je pri tem pripetilo, kaj ste o tem razmišljali. Vnesite v prispevek svojo zgodbo in izkušnjo. Naslov prispevka je zelo pomemben, vendar mora vsebovati smiselno nadaljevanje prispevka. Dober prispevek vsebuje uvod, jedro in zaključek. Z uvodom bralca pripravite na vsebino, napišete bistvo in prispevek smiselno zaključite.

Če je vsebina daljša, je priporočljivo, da se jo razdeli v več odstavkov in podkrepi s sliko, ki naj bo postavljena tako, da se besedilo ne razprši.

Besedilo: Prispevek lahko vsebuje največ 3500 znakov s presledki.

Fotografija: Vsebine je mogoče predstaviti tudi s fotografijo ali galerijo, v kateri je do 12 fotografij. Opremljene naj bodo z naslovom (do 140 znakov) in kratkim opisom (dolgim do 150 besed). Opis mora pojasniti povezavo med obravnavnim okoljskim problemom oziroma izzivom, temo in po možnosti nakazati rešitve.

Video: Videoprispevek naj bo pripravljen kot dokumentarni film, reportaža ali intervju. Imeti mora naslov (do največ 140 znakov). Dolžina prispevka naj ne presega treh minut, pripravljen pa mora biti tako, da ga je mogoče objaviti na portalu YouTube.

Dodatna navodila za pripravo prispevkov bodo objavljena konec avgusta.

DO KDAJ POSLATI PRISPEVKE

Svoje prispevke lahko pošljete najkasneje 14 dni pred koncem razpisane tematike v tekočem mesecu. V prvem sklopu objav v septembru in oktobru je rok za pošiljanje 15. oktober, v drugem sklopu 15. december itn.

OBJAVE PRISPEVKOV

Najboljši članki iz posamezne razpisane teme po obdobjih bodo objavljeni v dnevniku DELO v ZELENEM DELU, ki izhaja ob petkih, in na spletni strani delo.si. Ob koncu vsakega natečajnega obdobja bodo trije najboljši prispevki nagrajeni.

NASLOV ZA POŠILJANJE:

Svoje prispevke pošljite na elektronski naslov info@ekosola.si.

Za več informacij o projektu in morebitna vprašanja pokličite na številko 031 32 33 32 ali pišite na elektronski naslov dunja.dolinsek@ekosola.si. Na šoli pa se lahko po dodatne informacije obrnete na prof. Viktorijo Pirš.