Tomo Križnar pri pouku filozofije

Tomo Križnar pri pouku filozofije
Med zadnjimi pripravami na odhod v Sudan se je pri nas oglasil Tomo Križnar, humanist, aktivist in svetovni popotnik, vidno utrujen. Že 30 let se bojuje za staroselsko  ljudstvo Nube iz Sudana. Prepričan je, da jim lahko pomagamo s sodobno tehnologijo, s  kamerami, droni, računalniki, a ne samo njim, temveč tudi vsemu človeštvu, ki je izgubilo stik z naravo in s samim sabo. Nube pa navkljub islamizaciji in pokristjanjevanju še posedujejo izvorno modrost homo sapiensa sapiensa, s katero je živel od učlovečenja in z njo osvojil ves planet, a potem žalostno pozabil nanjo: sodelovanje in ljubezen vodita do nje.

Na šoli smo se pred 3 leti pridružili njegovim naporom s kvadrokopterjem, ki še vedno snema ogrožena področja. Njegov boj za to oddaljeno, od vseh pozabljeno ljudstvo, ki govori več jezikov kot mi Evropejci, naj bi bil v času praznovanja naših starodavnih praznikov v premislek vsem, ki menijo, da se ne da »NIČ SPREMENIT, JAZ SAM(A) NE MOREM NAREDIT NIČ«.  Prof. Milanu Mandeljcu, ko se je v dijaških letih ubadal s to mislijo, je znameniti lingvist in aktivist Noam Chomsky odgovoril: »VSAK JE DOLŽAN NAREDITI VSE, KAR JE V NJEGOVI MOČI.«

Tomo in Bojana Križnar drugi teden odpotujeta na svojo misijo, želimo jima, da se tudi vrneta … mi, ki živimo v eni od 30 najbolj razvitih držav na svetu, pa se podajamo v srečno praznovanje božičnih in novoletnih praznikov … (filozofi GSŠRM)