Veganstvo in šport

Veganstvo in šport
Na eko dnevu sta nas obiskala gospa Andreja Hribar in gospod Mih Lindič z  ekološke kmetije Pr' Jernejk. Vse pridelke vzgajata sama, družbo pa jima delajo tudi različne živali, ki sta jih našla v naravi. Poleg tega med poletjem organizirata tabore za  otroke, ki skupaj z njima spoznavajo naravo in njen način delovanja. Oba gosta sta vegana in sta nam predstavila svoj način življenja.

Veganstvo je način življenja, ki teži k izključitvi vseh oblik krutosti in izkoriščanja živali za hrano, obleke in druge namene. Veganstvo torej ni le način prehranjevanja, kar veliko ljudi zmotno misli. Za vegane ni značilno zgolj to, da ne jedo hrane živalskega izvora, temveč tudi to, da ne obiskujejo cirkusa, ne kupujejo proizvodov, testiranih na živalih, ter se ne udeležujejo lova.

Veganski način prehranjevanja ne vsebuje mesa, jajc, mleka in  sladkorja, ampak snovi, ki jih ta živila vsebujejo, dobijo iz hrane rastlinskega izvora. Beljakovine in kalcij tako namesto iz mesa in mlečnih izdelkov dobijo iz fižola, zelene listnate zelenjave, oreščkov in lanenih semen, železo pa iz špinače, čičerike in oreščkov. Značilne veganske jedi so palačinke brez jajc in mleka, burgerji iz fižola, veganska klobasa z matevžem in dunajski zrezek brez mesa. Tak način prehranjevanja zmanjšuje možnost za nastanek številnih kroničnih bolezni, tudi sladkorne bolezni, raka in debelosti, poleg tega pa je bolj prijazen do okolja.

Dijaki smo izvedeli, da je veganska prehrana primerna tudi za športnike in so lahko tudi športniki vegani, primer pa je uspešen ultratekač Scott Jurek.
Ana Kenda in Karin Bajde, 2.a