YPAC 2025 Rosenheim (10.-14. marec)

YPAC 2025 Rosenheim   (10.-14. marec)
GALERIJA

V tednu med 10. in 14. marcem je v nemškem Rosenheimu potekal mednarodni projekt YPAC - Mladinski Parlament Alpske Konvencije. V projekt je vključenih deset šol iz sedmih držav, ki so del alpskih pokrajin, med njimi tudi naša šola. Tako se nas je dogodka udeležilo sedem dijakov gimnazije: Jaka Letonje, Matevž Bele, Nika Benda, Jerca Capuder, Karolina Graj, Ema Cvek in Tjaša Bartol. Na srečanje smo se intenzivno pripravljali z rednimi sestanki od začetka šolskega leta in delovnim obiskom pri kamniškem županu.

Pa si poglejmo, kako smo preživeli teden mednarodnega sodelovanja:

 

1. DAN, ponedeljek

 

V Rosenheim, alpsko mesto v Nemčiji, smo se odpeljali skupaj z mariborsko delegacijo. Ker smo s prihodom malo pohiteli,  smo lahko uživali še nekaj prostega časa, izkoristili smo ga za ogledovanje mestnih zanimivosti. Po prihodu vseh delegacij v gostujočo šolo Karolinen Gymnasium smo zapeljali  t. i. ledolomilce, aktivnost, s katero smo spoznali delegate iz drugih držav in se med sabo povezali. Zabavali in spoznavali smo se z igro, pri kateri smo sočasno premikali lesene dele, povezane z vrvicami, ki smo jih držali. Dobro sodelovanje je bilo neobhodno potrebno in seveda hitra komunikacija, da smo lahko nalogo uspešno opravili. Po koncu druženja so po nas prišle gostujoče družine, ki so nam za par dni ponudile svoj dom. V zahvalo za gostoljubje smo jim podarili skromno darilo, ki smo ga prinesli s seboj.

 

 

2. DAN, torek

 

Dan smo začeli z vodenim ogledom mesta Rosenheim po komitejih. Vsak komite je moral med ogledom tudi reševati različna vprašanja, povezana z mestom Rosenheim, in odgovarjati na vprašanja o glavni tematiki letošnjega YPACa, trajnostnemu življenju v Alpah. Tako smo lahko videli center mesta in okoliš, v katerem se nahaja šola. Po vrnitvi v šolo se je začelo resno delo. Najprej smo bolj podrobno spoznali cilje trajnostnega razvoja - SDG, na podlagi katerih so bile izbrane letošnje teme komitejev. To so: čista voda in sanitarna ureditev, zmanjšanje neenakosti, odgovorna proizvodnja in potrošnja ter na splošno življenje v Alpah. Delegati so tako na področju svoje teme začeli iskati rešitve problemov, ki so se jim zdeli pomembni. Kmalu so se začele oblikovati ideje za postulacije - v vsakem komiteju so se oblikovale tri skupine in vsaka je imela svojo. Naši profesorji so imeli med tem učno delavnico, na kateri so se naučili izdelati čisto prave bavarske preste, ki smo jih nato vsi pohrustali za malico.  Po kosilu je sledil sestanek s strokovnjaki, ki delujejo na različnih področjih, z vprašanjem, kako izboljšati kakovost življenja v Alpah. Svetovali so delegatom in jim predlagali izboljšave ter pomagali oblikovati njihove ideje. Dan smo zaključili z uradno otvoritvijo v prelepi šolski dvorani, ki je bila včasih kapela. Kot prva nas je pozdravila ravnateljica gostujoče šole, nato nas je nagovorila ga. Alenka Smerkolj, generalna sekretarka Alpske konvencije, in nam zaželela dobro sodelovanje, iskrive ideje ter uspešne rešitve v izbranih resolucijah. Predsednica, dijakinja Laura iz gostujoče šole letošnjega YPACa, nam je z navdušenjem predstavila njeno YPAC pot in navdušenje nad idejo, ki jo predstavlja simulacija parlamenta. Vmes so se predstavile tudi vse delegacije, kar je bil najbolj zabaven del tega večera. Naša delegacija se je predstavila z lomilcem jezika Pešec pešači čez cestišče. Po končani otvoritvi pa nas je čakala še pogostitev in odhod domov, h gostujočim družinam.

 

 

3. DAN, sreda

 

Tretji dan smo nadaljevali z delom v komitejih in pripravljanjem postulacij. Sledil je obisk politikov, ki so obiskali vsak komite. Skupine v komiteju so jim predstavile svojo postulacijo, politiki pa so o njej podali mnenje in morebitne izboljšave. Profesorji so imeli med tem uradni sestanek združenja, kjer so izglasovali nove člene in popravke v našem priročniku. Po kosilu smo nadaljevali s pisanjem postulacij ter dodali izboljšave, ki so nam jih predlagali politiki. Nato je vsaka skupina odšla še po drugih komitejih. Hodili smo iz učilnice v učilnico in poslušali postulacije drugih ter postavljali vprašanja in predlagali ideje za izboljšavo. Sledil je sestanek z učitelji angleščine, da so nam pomagali izboljšati slovnično sestavo postulacij, ki smo jih kaj kmalu za tem morali oddati predsednikom komiteja. Vsak komite je moral pripraviti in izbrati tri postulacije za generalno skupščino. Zvečer smo imeli bavarski večer in predstavitev bivših udeležencev YPAC srečanj. Z nami sta bili ustanoviteljici YPAC Claudia Rauchegger in Irmgard Senhofer iz Innsbrucka ter nekaj bivših učiteljev in dijakov, ki so bili delegati v preteklosti. Z nastopi folklornih skupin smo bolje spoznali bavarsko kulturo. Najprej so se nam predstavili moški, ki so z biči ustvarjali ritem ob melodiji harmonike, nato pa folklorna plesna skupina, ki nam je predstavila nekaj bavarskih tradicionalnih plesov. Za konec smo lahko zaplesali še sami, nato pa utrujeni, a veseli, odšli domov k gostujoči družini.

 

 

4. DAN Četrtek

 

Četrtek je bil najpomembnejši dan za YPAC srečanje, saj smo se z avtobusom odpeljali v deželni parlament v München, kjer smo imeli generalno skupščino. Tam  veljajo stroga pravila oblačenja in obnašanja. Ko smo opravili varnostni pregled in se odpravili v sejno dvorano, smo se ponosno posedli na parlamentarne stole. Za začetek nas je z nagovorom pozdravila predsednica deželnega parlamenta ga. Ilse Aigner, nato smo začeli z razpravljanjem. Začel je komite 2, ki ga je vodila naša dijakinja Nika Benda. Vsak komite se je predstavil z uvodnim govorom, ki je povzel krovno temo, ki so jo imeli v mislih, nato pa je sledila predstavitev vsake postulacije. Po predstavitvi so imeli tudi ostali delegati možnost postavljati vprašanja o postulatu, da so razčistili še zadnje nejasnosti. Sledila sta govor za in govor proti postulaciji različnih delegatov drugih komitejev, ki so izrazili, ali se jim ta postulacija zdi pomembna. Komite je zaključil svojo predstavitev z sklepnim govorom. Tako so bili po petih urah  predstavljeni vsi postulati. Po predstavitvi postulacij je sledilo glasovanje o najboljših. Letos so bili v glasovanje vključeni vsi delegati, ki so lahko oddali do 8 glasov.  Na koncu je bilo izglasovanih pet postulacij:

 

Restamp- Don’t throw away, reuse it - osredotoča se na ponovno uporabo embalaže v trgovinah in določenih restavracijah.

 

A home, not just a destination - predlaga kartico, ki bi prebivalcem občin, ki so zelo turistične, omogočila cenejše vsakdanje bivanje.

 

Smart drops-sustainable irrigation - predstavlja idejo, da bi ustanovili kampanjo, ki bi se osredotočala na ozaveščanje kmetov, da bi se le-ti lahko lažje prilagodili na klimatske spremembe.

 

Sustainabees - je postulacija, ki predlaga postavitev panjev na organskih kmetijah in uvedbo certifikatov organskega kmetijstva.

 

The alpine agricultural renaissance - predlaga idejo, da bi se ustanovil svet kmetov, ki bi podpiral in ščitil kmete, ki še vedno kmetujejo na tradicionalni način.

 

Novost letošnjega srečanja je bila, da smo generalno skupščino prvič v živo prenašali preko YouTube kanala. Po končani generalni skupščini smo odšli nazaj V Rosenheim, kjer smo večer zaključili s zabavnim druženjem in plesom v šolski kantini. Lahko smo se slikali v zabavnem foto kotičku in si za vedno ustvarili foto spomine. Zvečer smo res utrujeni z veseljem zaspali pri nadvse prijaznih gostiteljih.

 

 

5. DAN Petek

 

Zadnji dan smo začeli s tiskovno konferenco, kjer je medijska skupina predstavila svoje delo celega tedna. Povzeli so dogajanje in nam ponovno na kratko orisali naše delo. Cel teden so zelo aktivno skrbeli za socialna omrežja in spletno stran ter ustvarjali vsebino, ki bo ostala napisana za vedno. Sledila je zaključna slovesnost - prejem certifikatov in slikanje vseh delegacij. Nato smo se delegati odpravili v naravni park - šotišče, imenovano Nicklheimer Filzn, kjer smo si ogledali pokrajino in njene značilnosti. Kljub temu da je sicer cel teden sijalo sonce, nas je ta dan v naravi dve uri pral dež, kar je malo pokvarilo vtis sicer čudovite narave v šotišču. Videli smo velike površine divjega mokrišča, nahajališča šote ter mesta, kjer so kopali šoto za ogrevanje. Zanimiv je bil občutek hoje po mehki in mokri gozdni podlagi. Sedaj tudi vemo, kakšna je razlika med mahom in šoto. Teden in naše druženje smo zaključili s kosilom, s katerim  smo se poslovili od svojih prijateljev, nato pa se zadovoljni odpravili domov.

 

 

 

Dijaki smo bili zelo zadovoljni s YPAC tednom, saj smo si nabrali polno novih izkušenj in poznanstev. Tukaj pa je še nekaj vtisov:

 

“Kot vsako leto je tudi letošnji YPAC uspešno ustvaril nove ideje, ki bodo krojila prihodnost alpskega sveta. Prepričan sem, da bo rezultat enak tudi naslednje leto v Chamonixu” - Matevž Bele

 

 

“Meni osebno se je YPAC zdel super. Spoznal sem veliko novih ljudi, dobil nove izkušnje in spoznal delo politikov. Gotovo se bom YPAC-a, če se bo le dalo, udeležil tudi naslednje leto” - Jaka Letonje

 

 

“ YPAC teden mi je prinesel veliko izkušenj in znanja. S to izkušnjo se lahko naučiš veliko različnih stvari, kot so argumentiranje, delo v skupinah, delo kot posameznik, raziskovanje novega jezika in še veliko drugih stvari, ki se jih po mojem mnenju brez izkušenj sploh ne zavedamo. Upam da bom veliko odnesla od tega, ne samo za šolo, ampak tudi za življenje in se res veselim podobnih dogodkov, ki me v življenju čakajo” - Ema Cvek

 

Četrtek je bil morda eden najbolj stresnih dni celega tedna. Opazovali smo končne izdelke ter poskušali pridobiti čim večjo podporo vseh prisotnih. Naš komite je zasedal prvi. Bilo je veliko debatiranja, vprašanj in odgovorov, kar je bilo morda značilno za letošnji General Assembly – ogromno govorov proti in skoraj nobenega v podporo. Kljub temu je morala komiteja ostala visoka. Čeprav je bilo izredno naporno, so člani ostali zbrani čez celoten dogodek in napeto čakali na rezultate. Tako je v končne resolucije na moje izjemno veselje prišla tudi ena naših postulacij. General Assembly pa niso le postulacije – sestavljajo ga tudi uvodni in zaključni govori, ki smo jih prav tako skupaj skrbno dodelali v prejšnjih dneh. Tako se je teden bližal koncu. Tu bi dodala, da sem zelo ponosna na moj komite – sodelovali so zelo dobro in vzdušje je bilo prijetno. Tako lahko z gotovostjo rečem, da četudi je bila izvoljena le ena naša postulacija, je zmagala celotna skupina.

  • Nika Benda predsednica komiteja 2

 

Več o našem dogajanju si lahko ogledate na spletni strani: https://www.ypac.eu/

Lahko pa nam sledite na instagram profilu: https://www.instagram.com/ypac.official