Znanost pod senikom

Znanost pod senikom

Vrnili so se šolski dnevi, z njimi pa tudi tradicionalni naravoslovni tabor GSŠRM. V naročju Kamniških planin v Kamniški Bistrici smo se z dijaki četrtih letnikov gimnazije posvetili maturitetnim vajam iz biologije in fizike ter prisluhnili zanimivim predavanjem.

Vreme nam ni bilo najbolj naklonjeno, vendar so nas mogočne strehe skednjev varovale pred dežjem. Ponoči pa smo se zakopali v slamo, ki nas je varovala pred mrazom. Energijo za delo pa smo si nabrali z jutranjim tekom.

Delo, ki smo si ga zastavili, smo kljub neugodnemu vremenu opravili dobro. Maturantje biologije smo lovili in proučevali drobne živali v zraku, vodi in na tleh. Tistega, česar nismo videli z očmi, so nam razkrili mikroskopi. S pomočjo aplikacij smo tudi prepoznavali drevesne vrste. Dijake smo fizično obremenili s počepi ter jim pred in po njih izmerili krvni tlak, srčni utrip, sladkor ter pH telesnih tekočin. Vsem dijakom smo določili še njihovo krvno skupino.

Maturantje iz fizike smo merili naravno radioaktivno ozadje, ki smo mu že od nekdaj nenehno izpostavljeni, kar pomeni, da se nam ga ni potrebno bati. Izvor sevanja ni samo narava, ki nas obdaja, to so tudi izbruhi protuberanc na površju Sonca. Njihovo opazovanje s pomočjo teleskopov so nam žal preprečili oblaki. Svetlobne žarke laserske svetlobe smo izkoristili za prikaz loma, odboja in popolnega odboja svetlobe, na katerem temelji tudi uporaba optičnih vlaken. Zabavno je bilo s termometrom določati hitrost zvoka in relativno vlažnost, ki je večkrat dnevno dosegla 100 %. Z metrom smo merili čase, z uro pa določali gravitacijski pospešek Zemlje. Glede na vremenske razmere je bilo primerno določati specifično toploto vode in talilno toploto ledu. Časa je bilo dovolj tudi za sestavljanje električnih vezij.

Izjemno vrednost tabora pa nam vsakokrat predstavljajo obiski zunanjih predavateljev ter zelo uspešnih nekdanjih in sedanjih dijakov naše šole. Počaščeni smo bili, da se nam je tokrat pridružila prof. dr. Mojca Šraj, univ. dipl ing. grad. s Fakultete za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani s predavanjem Podnebne spremembe in vodni krog. V odličnem predavanju nam je predstavila svojo fakulteto, podnebne spremembe, ki smo jim žal že priča, ter njihov vpliv na vodni krog. Ob izkušnjah letošnjega leta, tako sušnega kot padavinskega obdobja in poplav, razumemo pojem povratna doba, pri čemer nas seveda upravičeno skrbi za našo prihodnost.

Gospod Šerkezi je dobro znan gorski reševalec, strokovni sodelavec Planinske zveze Slovenije in pisec mnogih odmevnih člankov, npr. V gore nikar brez piščalke, Lahko se tudi obrnemo, gora nas bo počakala, Pametni gredo raje z vodnikom ipd. Predstavil nam je delovanje gorske reševalne službe, najpogostejše napake pohodnikov pri odhodu v gore, težave pri reševanju in transportu ponesrečencev pa tudi težave z navigacijo, ki nam jo ponuja spletna aplikacija Google. Lahko smo si ogledali tudi opremo, ki jo morajo pri reševanju s seboj nositi reševalci.

Veseli smo bili dveh nekdanjih dijakov, ki sta s svojim znanjem že presegla svoje profesorje, na kar smo profesorji seveda silno ponosni. Andraž Dolar je magister profesor biologije in magister molekulske in funkcionalne biologije ter ravno zaključuje doktorat. Je nepogrešljiv član naše ekipe že vrsto let, vodil pa nas je pri mikroskopiranju. Dr. med. Grega Avgust Sušnik , specialist medicine dela, prometa in športa, nam je s predavanjem Nekaj malega o zdravju predstavil nujno dejavnost vsakogar izmed nas, to je pomen sproščanja, spanja in vpliv stresa na zdravje.

Dijaki, mladi raziskovalci, so predstavili nagrajene naloge na tekmovanju Gibanje znanost mladini. Ena izmed njih je prejela tudi Krkino nagrado. Dijaka Ana Pibernik in Jakob Kecelj sta navdušila z nalogo Vnetna naprava na osnovi molekule trif za potencialno imunoterapijo raka, Iza Škrtič in Matic Hrabar pa z nalogo Onesnaženost izvira nad Kraljevim hribom.

Veseli smo, da nas je tabor znova obogatil, upamo pa, da bomo v naslednjem letu lahko tudi s teleskopi tudi občudovali tako dnevno kot tudi nočno nebo.

Galerija – Znanost pod senikom

Znanost pod senikom
Znanost pod senikom
Na galerijo »