Naša press skupina uradni poročevalec z mednarodnega srečanja

Naša press skupina uradni poročevalec z mednarodnega srečanja

Toliko različnih držav, vsaka s svojimi problemi, a vse z isto vizijo


V Portorožu je v marcu, točneje od četrtka, 1. 3. 2018, do nedelje, 4. 3. 2018, potekalo mednarodno srečanje koordinatorjev programa Mladi poročevalci za okolje (YRE: Young reporters for the environment).  Srečanja se je udeležilo 42 predstavnikov iz 35 držav z vsega sveta.

Projekt poteka v okviru Mednarodne fundacije za okoljsko vzgojo FEE (The Foundation for environm ental education), v katero je bilo do leta 2017 vključenih 76 držav. Poleg YRE v sklopu te organizacije delujejo tudi ostali programi, kot so Ekošola, Modra zastava, Zeleni ključ in Znanje o gozdovih (Leafs). Vsi programi so na globalni ravni usmerjeni k ozaveščanju mladih in v njihovo aktivno sodelovanje v trajnostnem ohranjanju okolja.

V petek sva bili na tem dogodku tudi dve članici novinarske skupine Press z Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik. Po uvodnih besedah, nagovorih in predstavitvi Slovenije, ki je prvič gostila tak dogodek, so se udeleženci kongresa posvetili projektu Mladi poročevalci za okolje, v katerega je iz 34 držav vključenih že 310.000 mladih do 21. leta starosti. Mladi poročajo in raziskujejo, vsako leto pa tudi tekmujejo na mednarodnem tekmovanju, na katerem izmed številnih  prispevkov izberejo najboljše v kategoriji pisane besede, fotografije in filma. Letos projekt praznuje svojo 25-letnico ter se uspešno širi in razvija; samo v preteklem letu je namreč število sodelujočih naraslo za skoraj 60.000,  njihov glas pa je po zbranih podatkih dosegel skoraj devet milijonov ljudi.



 

Odmevnost tega projekta, ki okolju podarja svoj glas, so prepoznale številne svetovne organizacije, med njimi tudi Unesco, ki se je v preteklem desetletju ukvarjal predvsem z biodiverziteto, klimatskimi spremembami in preventivo naravnih nesreč, zdaj pa so vedno bolj aktivni v izobraževanju mladine. Po njihovi predstavi so mladi tisti med 18. im 35. letom starosti, so izobraženi in že aktivno delujejo na različnih področjih; zato v svetu zavzemajo pomembno mesto. Unesco se trudi prodreti tudi v šolske programe. Organizirajo regijske delavnice v petih regijah sveta, to so  Evropo in Severna Amerika, Latinska Amerika, Afrika, arabske države in Azija s Pacifikom. Julie Saito, predstavnica Unesca in članica žirije YRE, Japonka, ki živi v Franciji, je imela v soboto zjutraj predavanje o izobrazbi za razvoj okolja, o ozaveščanju mladih in pomembnosti njihove vloge na tem področju v medijskem svetu. Žal midve nisva imeli priložnosti, da bi jo slišali; prav tako sva bili prikrajšani za daljši pogovor z njo,  v nekaj minutnem pogovoru  pa se naju je dotaknila s svojo zagnanostjo in prepričanjem v uspešno prihodnost celotnega projekta.

Toliko različnih krajev iz najbolj različnih držav sveta, vsaka s svojimi problemi, a vse z isto vizijo. Predstavnica Kitajske, Jia Feng, nama je z veseljem povedala, da se situacija pri njih počasi izboljšuje. Program Mladi poročevalci za okolje na Kitajskem izvajajo od leta 2009, njihove najbolj pereče teme pa so, nič presenetljivega, ravnanje z odpadki in onesnaženost zraka.  V Pekingu vsak dan kolesari milijon ljudi … 40 % prebivalstva Mongolije predstavlja mladina … začetek projekta v Južnoafriški republiki, kjer WESSA letos praznuje že 92 let, obeta uspešen nadaljnji razvoj …



 

Sogovorec z Nizozemske, Vincent Van der Veen, je govoril o njihovem celostnem pristopu ali kako se s sloganom Nazaj k naravi približujejo vsem generacijam. Verjame, da je vse, kar storimo, povezano z naravo; zato z različnimi projekti spodbujajo raziskovanje biodiverzitete, ocenjevanje situacije na javnih mestih in iskanje rešitev za okoljske probleme. Na Nizozemskem začenjajo že z majhnimi otroki v vrtcih, mladino in odrasle pa ozaveščajo in spodbujajo k majhnim korakom, kot je na primer imeti svoj lastni vrt; z medgeneracijskim sodelovanjem, enostavno povedano s  sprehodi v naravi, spodbujajo tudi starejše, in sicer tako, da obujajo spomine na njihovo otroštvo in mladost, preživete v naravi, in jim tudi s tem vlivajo samozavest.

V Sloveniji program Mladi poročevalci za okolje deluje v skladu s projektom Ekošola. Lansko leto so svoje prispevke oddali mladi s 40 osnovnih in srednjih šol ter fakultet. V prihodnosti se bo ta starostna omejitev sodelujočih še dvignila; do sedaj so namreč lahko sodelovali le mladi do svojega 21. leta, v Portorožu pa so koordinatorji to omejitev razširili do konca njihovega študija. Projekt poteka v sodelovanju z medijsko hišo Delo, ki celo leto razpisuje teme za prispevke, jih po strokovnem izboru vsak mesec nekaj objavi, najboljše pa pošlje na mednarodno tekmovanje.

Srečanje je bilo sproščeno, prisotni so si izmenjavali izkušnje in bogatili svoje strategije. Vsi  so bili navdušeni nad Slovenijo, z organizacijo dogodka in z delovanjem programov v naši državi.

Da že majhen korak šteje, vsako leto potrdijo s potezo, ko izračunane eimsije CO2 »prevedejo« v denar, ki ga podarijo šolam, da posadijo nova drevesa.

Tudi GSŠRM Kamnik smo Ekošola, a en sam eko dan na leto ne bo dovolj. Če na naši šoli vsak dan malica skoraj 800 dijakov - koliko plastičnih kozarčkov postane odpadek samo v času dveh polurnih odmorov …?

Maja Toni in Maša Kotnik, GSŠRM Press